MJ Jedwabne - kostka brukowa

produkcja-1989

Użytkowanie nawierzchni z betonu wibroprasowanego.

Codzienna eksploatacja i pielęgnacja nawierzchni z kostki brukowej.

Takie same elementy betonowe, wyprodukowane przez jednego producenta, mogą różnie wyglądać w różnych miejscach.
Dzieje się tak dlatego, że wygląd betonu jest wrażliwy na warunki użytkowania.

Poniższe zdjęcie świetnie ilustruje różnicę w wyglądzie chodnika w miejscu obciążonym intensywnym ruchem pieszym oraz w nieużywanej, niszczejącej zatoczce (kostka nieznanego producenta).


Jak widać na powyższym przykładzie, warto zadbać o nawierzchnię betonową. Nie wymaga to wyszukanych zabiegów.
Podstawowe czynności pielęgnacyjne to:
- użytkowanie;
- zamiatanie całej powierzchni;
- odśnieżanie na bieżąco za pomocą twardej szczotki.

To spowoduje:
- usunięcie technologicznych osadów barwnikowych, widocznych jako niekontrastowe przebarwienia na powierzchni wyrobu;
- usunięcie osadu wapiennego, tzw. "wykwitów";
- zapobieganie osadzaniu się kurzu i cząstek organicznych prowadzących do porastania powierzchni przez mchy i porosty, a w skrajnych przypadkach do uszkodzeń nawierzchni betonowej.

Należy pamiętać o jak najszybszym, a już na pewno PRZED ZIMĄ, usunięciu piasku lub żwiru z powierzchni kostki brukowej. Pozostawiony, na przykład po wypełnianiu fug między kostkami, i przykryty śniegiem lub lodem na długie tygodnie, zaznaczy ten fakt brzydkimi, jasnymi i trudnousuwalnymi śladami. Jeżeli w piasku jest więcej pyłów, plamy będzie można obserwować już następnego dnia po fugowaniu. Lepiej zatem piasek usunąć natychmiast i później uzupełniać nie wypełnione fugi, niż zepsuć efekt wizualny nawierzchni.

W przypadku używania cementu do montażu bruku, na przykład do podbudowy, kolor kostki może wydawać się blady i nierówny. Wystarczy bowiem powiew wiatru, aby pył cementowy osiadł na betonie i związał. Oryginalny kolor elementów betonowych jest wyraźny i trwały. Jeżeli wykwity nie znikają, na kostkach pojawiają się plamy o różnej intensywności i barwie, których nie daje się usunąć, a kolor całej nawierzchni, mimo prawidłowej eksploatacji, jest przytłumiony, pierwszym podejrzanym jest pył cementowy.

Nie należy skuwać lodu z nawierzchni betonowej, gdyż powoduje to punktowe uszkodzenia w wyniku kontaktu narzędzia z betonem.

Jeśli na betonie pojawią się zabrudzenia, które nie dają się usunąć podczas normalnej pielęgnacji, pomocna będzie myjka ciśnieniowa.W przypadku ciężkich zabrudzeń, na przykład resztek tynku, można użyć specjalnych środków to czyszczenia betonu. Na rynku dostępne są bezpieczne i skuteczne środki chemiczne.

Jeśli beton jest narażony na niekorzystne warunki eksploatacji lub ma ślady zużycia eksploatacyjnego, można przedłużyć jego żywotność i poprawić wygląd poprzez impregnację lub lakierowanie.
Wskazówki na ten temat i inne porady znajdziesz w Strefie Porad niniejszego serwisu.

Czyszczenie , impregnacja i renowacja kostki brukowej zostały opisane w innych artykułach niniejszego działu.

Jeśli ten artykuł nie jest wystarczający, prosimy o kontakt pocztą elektroniczną: mj@mj.com.pl.

Kostka brukowa, płyty - ceny.

Płyta brukowa Amstel, inne elementy brukowe - zdjęcia.

Układanie kostki brukowej: Łomża, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Kolno, Pisz, Ostrołęka, Grajewo, Ełk, Białystok, Brańsk, Suwałki, Augustów - zapytaj o wykonawcę: mj@mj.com.pl .

 

 

2006-03-19 16:12 Opublikował: Administrator

Wyszukiwarka

Informujemy, że, zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wszystkie zdjęcia, rysunki i inne utwory obecne na niniejszej stronie internetowej, są własnością autora i podlegają ochronie prawnej. Kto wykorzystuje je w sposób niezgodny z ustawą, w szczególności bez zgody autora, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.