MJ Jedwabne - kostka brukowa

produkcja-1989

Użytkowanie nawierzchni z betonu wibroprasowanego.

Codzienna eksploatacja i pielęgnacja nawierzchni z kostki brukowej.

Takie same elementy betonowe, wyprodukowane przez jednego producenta, mogą różnie wyglądać w różnych miejscach.
Dzieje się tak dlatego, że wygląd betonu jest wrażliwy na warunki użytkowania.

Poniższe zdjęcie świetnie ilustruje różnicę w wyglądzie chodnika w miejscu obciążonym intensywnym ruchem pieszym oraz w nieużywanej, niszczejącej zatoczce (kostka nieznanego producenta).


Jak widać na powyższym przykładzie, warto zadbać o nawierzchnię betonową. Nie wymaga to wyszukanych zabiegów.
Podstawowe czynności pielęgnacyjne to:
- użytkowanie;
- zamiatanie całej powierzchni;
- odśnieżanie na bieżąco za pomocą twardej szczotki.

To spowoduje:
- usunięcie technologicznych osadów barwnikowych, widocznych jako niekontrastowe przebarwienia na powierzchni wyrobu;
- usunięcie osadu wapiennego, tzw. "wykwitów";
- zapobieganie osadzaniu się kurzu i cząstek organicznych prowadzących do porastania powierzchni przez mchy i porosty, a w skrajnych przypadkach do uszkodzeń nawierzchni betonowej.

Należy pamiętać o jak najszybszym, a już na pewno PRZED ZIMĄ, usunięciu piasku lub żwiru z powierzchni kostki brukowej. Pozostawiony, na przykład po wypełnianiu fug między kostkami, i przykryty śniegiem lub lodem na długie tygodnie, zaznaczy ten fakt brzydkimi, jasnymi i trudnousuwalnymi śladami. Jeżeli w piasku jest więcej pyłów, plamy będzie można obserwować już następnego dnia po fugowaniu. Lepiej zatem piasek usunąć natychmiast i później uzupełniać nie wypełnione fugi, niż zepsuć efekt wizualny nawierzchni.

W przypadku używania cementu do montażu bruku, na przykład do podbudowy, kolor kostki może wydawać się blady i nierówny. Wystarczy bowiem powiew wiatru, aby pył cementowy osiadł na betonie i związał. Oryginalny kolor elementów betonowych jest wyraźny i trwały. Jeżeli wykwity nie znikają, na kostkach pojawiają się plamy o różnej intensywności i barwie, których nie daje się usunąć, a kolor całej nawierzchni, mimo prawidłowej eksploatacji, jest przytłumiony, pierwszym podejrzanym jest pył cementowy.

Nie należy skuwać lodu z nawierzchni betonowej, gdyż powoduje to punktowe uszkodzenia w wyniku kontaktu narzędzia z betonem.

Jeśli na betonie pojawią się zabrudzenia, które nie dają się usunąć podczas normalnej pielęgnacji, pomocna będzie myjka ciśnieniowa.



W przypadku ciężkich zabrudzeń, na przykład resztek tynku, można użyć specjalnych środków to czyszczenia betonu. Na rynku dostępne są bezpieczne i skuteczne środki chemiczne.

Jeśli beton jest narażony na niekorzystne warunki eksploatacji lub ma ślady zużycia eksploatacyjnego, można przedłużyć jego żywotność i poprawić wygląd poprzez impregnację lub lakierowanie.
Wskazówki na ten temat i inne porady znajdziesz w Strefie Porad niniejszego serwisu.

Czyszczenie , impregnacja i renowacja kostki brukowej zostały opisane w innych artykułach niniejszego działu.

Jeśli ten artykuł nie jest wystarczający, prosimy o kontakt pocztą elektroniczną: mj@mj.com.pl.

Kostka brukowa, płyty - ceny.

Płyta brukowa Amstel, inne elementy brukowe - zdjęcia.

Układanie kostki brukowej: Łomża, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Kolno, Pisz, Ostrołęka, Grajewo, Ełk, Białystok, Brańsk, Suwałki, Augustów - zapytaj o wykonawcę: mj@mj.com.pl .

 

 

2006-03-19 16:12 Opublikował: Administrator

Wyszukiwarka

Informujemy, że, zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wszystkie zdjęcia, rysunki i inne utwory obecne na niniejszej stronie internetowej, są własnością autora i podlegają ochronie prawnej. Kto wykorzystuje je w sposób niezgodny z ustawą, w szczególności bez zgody autora, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.