Klienci często pytają nas o dobry sposób pielęgnacji nawierzchni z kostki lub płyt brukowych. My niezmiennie podpowiadamy: użytkowanie! Chodzenie po betonie, jeżdżenie po nim, zamiatanie piasku czy śniegu - to wystarczające zabiegi pielęgnacyjne. One usuwają zabrudzenia, wykwity wapienne, nietrwałe przebarwienia technologiczne. Małe plamy oleju również powoli zanikają pod wpływem czynników atmosferycznych i eksploatacji.
Kiedy zabrudzenia znacząco wpływają na estetykę nawierzchni, w pierwszej kolejności należy sięgnąć po myjkę ciśnieniową.
Poniższe zdjęcia przedstawiają zmywanie plam powstałych w sąsiedztwie drzew.
Wymyliśmy myjką ciśnieniową fragmenty ekspozycji płyt brukowych, czego efekty widać poniżej.
Różnice w wyglądzie pomiędzy kostką brukową umytą myjką a nieumytą są dobrze widoczne poniżej.
Przykład mycia kostki pod rynną:
Zaletą mycia betonu myjką ciśnieniową jest mała inwazyjność metody i prostota. Nie trzeba używać środków myjących lub wytrawiających, o ile na betonie nie ma dużych plam oleju albo pozostałości po cementach czy zaprawach.
Wadą metody jest wymywanie wypełnienia fug, co trzeba potem pozamiatać. Dlatego dobrze jest kierować strumień wody płasko, aby wymyć jak najmniej piasku ze szczelin dylatacyjnych.
Inną niewielką wadą jest czasowe rozszczelnienie powierzchni betonu. Beton, w wyniku powstawania wykwitów wapniowych i osiadania zanieczyszczeń użytkowych, ulega samoistnemu uszczelnieniu. Dzięki temu wchłania mniej wody i szybciej wysycha. Jest też bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych, na przykład soli drogowej, a plamy oleju szybciej wietrzeją. Mycie wodą pod dużym ciśnieniem usuwa drobne uszczelniające cząstki z zagłębień betonu, co dobrze widać na zdjęciach poniżej.
Kostka została pokryta pyłem budowlanym:
Została umyta z jednej strony:
W trakcie wysychania wyglądała tak:
Po wyschnięciu wyglądała tak:
Umyta myjką powierzchnia betonowa (kostka brukowa), będzie przez jakiś czas inaczej zachowywała się po opadach, do czasu ponownego samoistnego doszczelnienia powierzchni elementów. Nie jest konieczna impregnacja; dotychczas nie zauważono negatywnego wpływu takiego mycia na trwałość prawidłowo wykonanych elementów betonowych.
Po jednokrotnym umyciu najczęściej zachodzi potrzeba powtórzenia zabiegu, ponieważ po wyschnięciu nawierzchni uwidaczniają się miejsca niedomyte.
Ewentualne pytania prosimy kierować na adres mj(at)mj.com.pl